بلاگ

ترموستات ماشین

ترموستات ماشین

ترموستات ماشین یا به طور کلی ترموستات، از دو واژه Therm (دما) و stat (ثابت) ساخته شده است (Thermostat). ترموستات ها در بسیاری از وسایلی که شامل قطعه ای تحت عنوان موتور هستند، وجود دارند و دستگاه هایی هستند که دمای آن سیستم یا مجموعه را در محدوده مشخصی نگه می دارند.

ترموستات ماشین یکی از اجزای اصلی سیستم خنک کننده موتور است که برای تنظیم جریان مایع خنک کننده بین رادیاتور و موتور عمل می کند. میانگین بدن انسان در حدود 37 درجه قرار دارد، اگر فقط چند درجه بالاتر باشد، نشان می دهد که مشکلی وجود دارد. موتور خودرو تقریباً به همین روش کار می کند و میانگین دمای آن بین 195 تا 220 درجه فارنهایت است. یکی از اجزای اصلی که مسئول تنظیم گرما یا سردی آن است، ترموستات است.

 

در ادامه به نحوه کارکرد آن، علائم خرابی و نحوه رفع مشکلات ترموستات می پردازیم.

 

 

ترموستات ماشین چگونه کار می کند؟

 

 

همانطور که مایع خنک کننده در موتور جریان می یابد، گرمای اضافی را جذب می کند. هنگامی که موتور را ترک می کند، به رادیاتور می رود، جایی که گرمای اضافی خارج می شود. سپس چند توقف دیگر در طول مسیر خود از طریق سیستم خنک کننده انجام می دهد و به موتور باز می گردد.

ترموستات ماشین در اصل یک سوپاپ بین موتور و رادیاتور است. وقتی مایع خنک‌کننده موتور خیلی داغ می‌شود، این سوپاپ باز می‌شود و اجازه می‌دهد به رادیاتور منتقل شود و در آنجا خنک شود. اگر گرم نشود، ترموستات بسته می‌ماند و به مایع خنک‌کننده اجازه می‌دهد به گردش در داخل بلوک ادامه دهد.

 

 

زمان باز یا بسته شدن ترموستات

 

 

این دستگاه به تغییرات دما در مایع خنک کننده موتور پاسخ می دهد. اگر هوا سرد باشد، ترموستات بسته می ماند و آن را در موتور نگه می دارد. اگر خیلی داغ شود، ترموستات باز می شود و به آن اجازه می دهد به سمت رادیاتور جریان یابد و در آنجا خنک شود

برای این کار دارای یک نوع موم منحصر به فرد است که به عنوان یک عامل منبسط کننده عمل می کند. هنگامی که گرما به دمای خاصی می رسد، عامل منبسط می شود که دریچه را باز می کند.

 

مقاله پیشنهادی : لوازم یدکی لیفان

 

وظیفه ترموستات ماشین

 

 

مقاله پیشنهادی : لوازم یدکی خودرو چینی

 

 

علائم خرابی این قطعه شامل چیست؟

 

اگر ماشین شما با هر یک از علائم موجود در این لیست مطابقت دارد، ممکن است زمان بررسی ترموستات فرا رسیده باشد.

 

  • عملکرد ضعیف موتور

اگر ترموستات ماشین به درستی کار نکند، موتور راهی برای خنک کردن خود ندارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، متوجه افت عملکرد موتور خواهید شد، زیرا در تلاش برای ادامه دادن است. یکی از واضح‌ترین نشانه‌هایی که نشان می‌دهد چیزی در سیستم خنک کننده شما خراب است، کاهش مصرف سوخت است.

 

  • گرمای بیش از حد موتور/کم گرم شدن

به عنوان یکی از دستگاه های اصلی که وظیفه کنترل دمای داخل موتور را بر عهده دارد، اگر ترموستات کار نکند، گیج در نهایت خارج از محدوده ای قرار می گیرد که باید باشد.

اگر ترموستات در حالت باز گیر کرده باشد، مایع خنک کننده به طور مداوم جریان می یابد. این می تواند موتور را از رسیدن به دمای کارکرد مطلوب خود باز دارد و مواردی مانند قدرت موتور و مصرف سوخت را کاهش دهد.

طرف دیگر معادله موتوری است که بیش از حد گرم می شود، که می تواند یک مشکل جدی باشد. این اتفاق زمانی می افتد که ترموستات بسته می شود و اجازه نمی دهد خنک کننده داغ در رادیاتور خنک شود.

هنگامی که این مشکل برای مدت طولانی درمان نشود، می تواند آسیب واقعی به موتور شما وارد کند.

در حالی که بسیاری از چیزها می توانند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شوند، ترموستات معیوب یکی از اولین مواردی است که باید بررسی کنید.

 

  • نوسان دمای موتور است

یکی دیگر از علائم مرتبط با دما، نوسانات در گیج است. اگر متوجه شدید که مرتباً از گرم به سرد می رود (یا برعکس)، ممکن است به دلیل خرابی ترموستات باشد.

اگر ترموستات آنطور که باید باز/بسته نشود، مایع خنک کننده خارج شده از موتور قابل تنظیم نیست. این می تواند سیستم را گیج کند و باعث شود خوانش های نادرست نمایش داده شود.

 

  • نشت مایع خنک کننده

اگر گودال های نارنجی یا سبز رنگی از مایع در زیر ماشین خود مشاهده می کنید، ترموستات ماشین شما خراب است. هنگامی که سوپاپ اجازه خروج مایع از موتور را نمی دهد، می تواند به شیلنگ های اطراف آسیب برساند و باعث نشت آنها شود.

 

 

لینک مرتبط : لوازم یدکی ام وی ام

 

 

علائم خرابی ترموستات ماشین

 

 

بررسی ترموستات به چه صورت است؟

 

 

خوشبختانه، بررسی ترموستات بسیار ساده است.

ابتدا موتور را روشن کنید و بگذارید یک یا دو دقیقه در حالت آزاد بماند. پس از آن، درپوش رادیاتور را پیدا کرده و بردارید و به داخل آن نگاه کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده در جریان است یا خیر.

در این مرحله، موتور نباید آنقدر داغ باشد که مایع خنک‌کننده ضروری باشد، بنابراین نباید جریان داشته باشد. اگر چنین باشد، احتمالاً دریچه باز مانده است.

 

احتمال دیگر این است که دریچه بسته شده باشد. برای بررسی این موضوع، اجازه دهید موتور کمی گرم شود تا به دمای عملیاتی مطلوب خود برسد، سپس نگاه کنید تا ببینید آیا مایع خنک کننده جریان دارد یا خیر. اگر اینطور نیست، باید با معیار افزایش دما که روی پانل ابزار نشان داده شده است مطابقت داشته باشد.

 

 

نقش ترموستات ماشین؟

 

 

اگرچه ممکن است اندازه ترموستات کوچک باشد و در کف دست قرار بگیرد، جدا از اندازه، ترموستات در خودروی شما وظیفه ای حیاتی دارد و کاری که انجام می دهد برای ماندن موتور شما در دمای کارکرد ایمن بسیار مهم است.

اگر آنطور که باید کار نکند و علائمی را که نشان می دهد نادیده بگیرید، در نهایت ممکن است گرمای بیش از حد، شما را با دو تا از بدترین حالت های ممکن یعنی بلوک موتور ترک خورده و یا واشر سر سیلندر منفجر شده مواجه کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.