بلاگ

نقش کمک فنر

کمک فنر سیستم تعلیق

کمک فنر ، جاذب ضربه یا شوک (Shock Absorber) که اسنابر (Snubber) نیز نامیده می شود، وسیله ای برای کنترل حرکت ناخواسته وسیله نقلیه است.

 

کمک فنر چیست؟

 

کمک فنرها جزء جدایی ناپذیر سیستم تعلیق خودرو هستند که برای جذب یا تعدیل فشار و برگشت فنرها و سیستم تعلیق طراحی شده است. قسمت بالای کمک فنر به بدنه یا قاب و قسمت پایین به یک اتصال تعلیق یا خود محور ثابت می شود. هر دو نقطه ثابت باید تا حد امکان سفت و محکم باشند تا کمک فنر در سطوح حساس تری نیز کار کند. هنگامی که چرخ ها به عقب برگشته و فشرده می شوند، مرحله برگشت و مرحله فشرده سازی معمولا وارد بازی می شوند.

 

سیستم تعلیق

 

سیستم تعلیق به بیان ساده، بخشی از یک خودرو است که بیشتر نیروهایی را که خودرو از رانندگی در جاده وارد می کند، خنثی می کند و از ثابت ماندن کابین اطمینان حاصل پیدا می کند.

این می تواند سنگ های کوچک در جاده به چاله های بزرگ باشد، تعلیق با همه آنها سروکار دارد. این یک درک معمولی است که ما داریم که وظیفه تعلیق این است که تنها زمانی که یک ضربه یا شکاف در جاده ظاهر می شود یک بالشتک ایجاد کند. خیلی بیشتر از این کار می کند. صادقانه بگویم، رانندگی با ماشین را آسان تر می کند.

 

 

 

 

کمک فنر چرخ خودرو

 

 

 

در هنگام خرید لوازم یدکی خودرو چینی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ 

 

 

اسنابرها چگونه کار می کنند ؟

 

به عنوان مثال، در یک خودرو، فنرها به عنوان یک بالشتک بین محورها و بدنه عمل می کنند و ضربه های ناشی از سطح ناهموار جاده را به بدنه کاهش می دهند. برخی از ترکیبات سطح جاده و سرعت خودرو ممکن است منجر به حرکت بیش از حد بالا و پایین بدنه خودرو شود. کمک فنرها سرعت این حرکات ارتعاشی را کاهش داده و از شدت آن می کاهد.

 

کمک فنرهای مدرن، دستگاه های هیدرولیکی هستند که هم با فشار و هم کشش فنرها مخالف هستند. نوع مستقیم یا استرات (Strut) با دو چشم به قاب خودرو و محور متصل می شود. یک چشم به پیستونی متصل است که در سیلندر پر از روغن متصل به چشم دیگر می لغزد. هر حرکت نسبی بین قاب و محور باعث می شود که پیستون در برابر روغن موجود در سیلندر عمل کند. این روغن باید از منافذ کوچک نشت کند یا از یک شیر فنری عبور کند. به این ترتیب نیرویی ایجاد می شود که با انقباض و کشش فنرها مخالفت می کند و ارتعاش بدنه کم می شود.

 

قبل از ادامه، اجازه دهید چند اصطلاح کلیدی را مورد بحث قرار دهیم که به ما در درک نحوه کار کمک فنرها کمک می کند.

 

قانون بقای انرژی در خودرو

 

در دوران دبستان در مورد انرژی، به طور خاص تر، در مورد انرژی پتانسیل و جنبشی یاد گرفتیم. همچنین با قانون بقای انرژی آشنا شدیم. قانون بقای انرژی بیان می کند که انرژی نمی تواند ایجاد یا از بین برود، فقط می تواند شکل خود را تغییر دهد. انرژی بالقوه انرژی ذخیره شده و انرژی جنبشی انرژی در حال حرکت است.

 

همه چیز را درباره لوازم یدکی ام وی ام اینجا بخوانید

 

حالا بیایید به کمک فنرها برگردیم

 

هنگامی که در جاده به دست انداز یا شیب می رسید، سیستم تعلیق و فنرهای وسیله نقلیه شما حرکت می کنند تا لاستیک بتواند با جاده در تماس باشد و انرژی را جذب کند. کمک فنرها با تبدیل انرژی جنبشی فنر به انرژی حرارتی (گرمایی) حرکت فنرها را کاهش می دهند. این انرژی حرارتی سپس در سیال هیدرولیک تخریب می شود. ضربه گیرها یک سیلندر پر از روغن هستند. هنگامی که سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما حرکت می کند، یک پیستون از طریق سیلندر پر از روغن بالا و پایین می رود. حرکت بالا و پایین پیستون مقدار کمی از سیال را از طریق روزنه ها (سوراخ های کوچک) در سر پیستون وارد می کند. از آنجایی که تنها مقدار کمی از مایع به بیرون خارج می شود، این امر حرکت تعلیق را کند می کند و فشرده سازی و برگشت فنرها را کاهش می دهد. کمک فنرها نیز به سرعت حساس هستند. این بدان معنی است که هر چه فنرها سریعتر حرکت کنند، کمک فنر مقاومت بیشتری ایجاد می کند.

 

 

 

فنر و کمک فنر

 

 

وظایف کمک فنر در خودرو :

 

  • جلوگیری از جهش چرخ خودرو در ناهمواری ها
  • ممانعت از انحراف و کج شدن خودرو در پیچ های تند
  • جلوگیری از کله زدن خودرو و تکان شدید رو به جلوی آن هنگام ترمز‌های ناگهانی
  • پیشگیری از پایین آمدن عقب خودرو در هنگام شتابگیری

 

 

مقاله پیشنهادی : لوازم یدکی لیفان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.