بلاگ

علائم خرابی تسمه تایم چیست

تسمه تایم

تسمه تایم در قسمت جلویی موتور وسیله نقلیه شما قرار دارد و میل بادامک را به میل لنگ متصل می کند و مطمئن می شود که موتور بهترین عملکرد را دارد. این قطعه، از یک ماده لاستیکی قوی ساخته شده است که شامل طناب هایی است که با نایلون تقویت شده است. به این ترتیب می توان طول عمر تسمه تایم را حفظ کرد.

در حالی که تسمه تایم در داخل موتور حرکت می کند، تحت فشار زیادی قرار می گیرد و به همین دلیل به سرعت فرسوده می شود. در نتیجه باید آن را به طور منظم که توسط سازنده خودرو تعیین می شود تعویض کنید. اگر اجازه دهید تسمه تایم شما فرسوده شود و آن را تعویض نکنید، می توانید صدمات زیادی به موتور خود وارد کنید.

بسیاری از مردم می دانند که پاره شدن تسمه تایم خبر بدی برای موتور خودرو است، اما ممکن است چیز بیشتری از این ندانید. با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالات خود در این مقاله برسید.

 

 

تسمه تایم چه می کند؟

 

 

برای درک بهتر عملکرد این قطعه، خوب است نگاهی گذرا به فرآیند احتراق یک موتور گازی بیندازیم. سوپاپ های ورودی در سیلندرهای موتور باز می شوند تا مخلوطی از سوخت و هوا وارد محفظه احتراق شود. سوپاپ بسته می شود و پیستون به سمت بالا سیلندر حرکت می کند تا مخلوط سوخت و هوا را فشرده کند. شمع جرقه مخلوط را مشتعل می کند و احتراق دوباره پیستون را به سمت پایین هل می دهد. یک سوپاپ اگزوز باز می شود و اجازه می دهد تا گازهای زائد از سیلندر رانده شوند، زیرا پیستون به بالای حرکت خود باز می گردد.

 

پیستون ها به یک میل لنگ متصل هستند که حرکات پیستون را به یک خروجی چرخشی تبدیل می کند. میل بادامک چیزی است که دریچه های ورودی و خروجی را باز و بسته می کند. تسمه تایم برای اطمینان از هماهنگی حرکت میل بادامک یا میل بادامک با حرکت میل لنگ وجود دارد.

 

 

 

 

تسمه تایم

 

 

 

 

در هنگام خرید لوازم یدکی خودرو چینی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 

 

چرا نباید اجازه دهیم تسمه پاره شود ؟

 

 

وسایل نقلیه قدیمی از موتورهای آزاد یا بدون تداخل استفاده می کردند. در این موتورها، پیستون ها و سوپاپ ها هرگز فضای یکسانی را در سیلندر اشغال نمی کنند. با این حال، اکثر موتورهای مدرن موتورهای تداخلی هستند. این موتورها به پیستون‌ها اجازه می‌دهند تا فشرده سازی بیشتری ایجاد کنند و موتورهای قدرتمندتر و کارآمدتری تولید کنند. مبادله این است که سوپاپ ها و پیستون ها فضای یکسانی را در سیلندرها اشغال می کنند اگر سوپاپ ها باز باشند و پیستون ها کاملاً کشیده شوند.

همگام سازی میل لنگ و میل بادامک به این معنی است که این اتفاق نباید بیفتد – اما شکستگی تسمه به این معنی است که این دو قسمت دیگر همگام نخواهند شد. در یک موتور آزاد، این منجر به کاهش قدرت موتور و در نهایت توقف کامل موتور می شود. اما در موتورهای تداخلی همه چیز متفاوت است. احتمالاً پیستون‌ها در حالی که هنوز باز هستند به سمت بالا حرکت کرده و به سوپاپ‌ها برخورد می‌کنند و این منجر به آسیب جدی به انواع قطعات داخلی موتور می‌شود. تعمیر آن فوق‌العاده گران است و گاهی اوقات می‌تواند به اندازه‌ای آسیب وارد کند که به جای تعمیر موتور آسیب دیده، خرید یک موتور جدید – یا یک ماشین جدید – منطقی باشد.

 

 

علائم خرابی تسمه تایم

 

 

 متأسفانه، معمولاً هیچ علامتی وجود ندارد که تسمه تایم از کار بیفتد.

گاهی اوقات ممکن است علائم کوچکی مانند صدای تیک تاک که ممکن است از موتور خارج شود وجود داشته باشد. با این حال، از دست دادن این علائم آسان است، و به سختی می توان به درستی تشخیص داد (زیرا می تواند ناشی از مشکلات دیگری نیز باشد). اغلب، تسمه تایم بدون هیچ هشداری به سادگی پاره می شود. به همین دلیل است که در صورت توصیه کتابچه راهنمای مالک، تعویض این قطعه ضروری است. در غیر این صورت انجام یک ریسک وحشتناک است.

 

با این حال هنگامی که یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کردید، از تکنسین خودرو یا مکانیک خبره بخواهید آن را بررسی کند و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

 

  • موتور شروع به خاموش شدن کند
  • خروج دود زیاد از سیستم اگزوز
  • فشار روغن در قسمت پایینی موتور کاهش یابد. (این باعث از کار افتادن کلی موتور می شود.تنها راه بازیابی از این حالت، بازسازی کل موتور است.)

 

 

مقاله پیشنهادی : لوازم یدکی لیفان

 

 

 

تسمه تایم

 

 
 
 
همه خودروها این قطعه را ندارند

 

 

اگر دفترچه راهنمای مالک به شما اطلاع نمی دهد که چه زمانی باید تسمه تایم خود را تعویض کنید، خودرو شما ممکن است اصلا تسمه نداشته باشد. در عوض، ممکن است به یک زنجیر زمان مجهز شود. همانطور که از نام آن مشخص است، زنجیر تایم همان هدف Timing Belt را دارد، اما به جای تسمه لاستیکی، یک زنجیر فلزی است. برخلاف تسمه تایم، زنجیر تایم احتمالاً نیازی به تعویض نخواهد داشت. با این حال، آنها همچنین سنگین تر و بلندتر از کمربند هستند.

 

همه چیز را درباره لوازم یدکی ام وی ام اینجا بخوانید

 

 

چرا تعویض تسمه تایم گران است؟

 

 

تعویض تسمه تایم در خودرو یک فرآیند طولانی و پر زحمت است. برای تعویض، تکنسین ها باید قسمت قابل توجهی از موتور را از بین ببرند که این کار به زمان نیاز دارد. آنها قبل از برداشتن تسمه قدیمی، مهر و موم ها، قرقره ها، کشنده ها و موارد دیگر را بررسی می کنند. پس از آن، آنها باید زمان بندی مناسب را تنظیم کرده و آن را آزمایش کنند تا مطمئن شوند تسمه همانطور که باید کار می کند. در نهایت موتور را دوباره جمع می کنند. این کار ساعت ها کار می خواهد و به مهارت استثنایی نیاز دارد. به همین دلیل، تعویض تسمه نسبت به برخی از خدمات که خودروی شما به آن نیاز دارد گران‌تر است. با این حال، هنوز هم ارزان تر از بازسازی یک موتور است.

تعویض این قطعه یکی از آن چیزهایی نیست که بتوانید آن را به طور نامحدود به تعویق بیندازید. در نهایت، تسمه پاره می شود و ممکن است مقدار قابل توجهی خسارت موتور داشته باشید. به سادگی ارزش ریسک کردن را ندارد.

توجه: اغلب توصیه می‌شود که پمپ آب را در همان زمان تعویض کنید زیرا در همان منطقه است. شاید هزینه یک پمپ آب جدید کمی بیشتر باشد، اما اگر بخواهید بعداً این کار را انجام دهید، پول زیادی در هزینه های دستمزد صرفه جویی خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.